Wieliczka   Salt Mine

Kopalnia soli w Wieliczce jest znaczącą atrakcją turystyczną, odwiedzaną rocznie przez ponad milion osób. Eksploatacja kopalni zakończyła się w 1996 roku, po ponad 750 latach nieprzerwanej pracy.

Jest to jedna z najstarszych kopalni soli w Europie i składa się z labiryntu tuneli o długości ponad 124 mil (200 km) rozmieszczonych na dziewięciu piętrach. Najgłębszy znajduje się 1073 stóp (327 metrów) pod ziemią.

W 1978 r. kopalnia soli i krakowska starówka znalazły się na jednym z pierwszych dwunastu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. W 2013 roku na liście znalazła się również kopalnia soli w Bochni, 25 km na wschód od Wieliczki.

Istnieje również możliwość zobaczenia poczty, kościoła i hali sportowej. Dzięki unikalnemu mikroklimatowi w kopalni jest także ośrodkiem leczenia chorych na astmę.

Możesz także zatrzymać się w Uzdrowisku Kopalni Soli „Wieliczka”, 135 metrów pod ziemią. Czyste powietrze jest wypełnione zdrowymi minerałami, które sprzyjają dobremu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu.

Aby podziwiać liczne podziemne atrakcje, takie jak Kaplica Kingi czy jedno ze słonych jezior, trzeba zejść do świata, który był umiejętnie zdobiony na przestrzeni wieków.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Trasa turystyczna w dół do kopalni wymaga 800 schodów, a na górę wrócisz windą.

Korytarz Kopalni Soli „Wieliczka”.

Tylko około 2,2 mil (3,5 km) ze 124 mil (200 km) tuneli górniczych jest dostępnych dla turystów.

Tunel Kopalni Soli „Wieliczka”.

Zobaczysz, jak robotnicy rzeźbili posągi, kaplice i sztuczne jeziora w solnych skałach.

Kopalnia Soli w Wieliczce Słony Tunel

Metal nie nadaje się do słonego klimatu kopalni, dlatego korytarze podpierają drewniane belki.

Drzwi Kopalni Soli w Wieliczce

Kopalnia w Wieliczce została częściowo przekształcona w muzeum, z solnymi rzeźbami wykutymi przez byłych górników.

Kopalnia Soli w Wieliczce Komora Mikołaja Kopernika

Zwiedzanie kopalni soli trwa od 2 do 3 godzin.

Kopalnia Soli w Wieliczce Pomnik Mikołaja Kopernika

Kopalnia jest podzielona na dziewięć poziomów o głębokości od 2100 (64) do 449 stóp (137 metrów). Możesz odwiedzić trzy najwyższe poziomy.

Kopalnia Soli Wieliczka Jest Głęboka I Ciemna.

Legenda o księżniczce Kingi

W takim miejscu otoczonym tajemnicą krąży wiele legend. Najbardziej znana jest historia węgierskiej księżniczki Kingi, która nazwała wspaniałą Kaplicę Kingi.

Została obiecana w 1239 roku w wieku pięciu lat księciu krakowskiemu Bolesławowi Wstydliwemu. Ich ślub odbył się siedem lat później.

W ramach posagu poprosiła ojca, króla Węgier i Chorwacji Beli IV, nie o złoto ani armię służących, ale o sól, którą miała dać jej nowej ojczyźnie. Monarcha podarował jej kopalnię soli Maramureș w Siedmiogrodzie, wówczas części Węgier. Przed wyjazdem Kinga wrzuciła pierścionek zaręczynowy w głąb szybu.

Sprowadziła do Polski dobrze wyszkolonych węgierskich górników i zleciła im znalezienie soli pod Krakowem. Wtedy odnaleźli Wieliczkę, a pierwszą rzeczą, którą wykopali, był pierścień, który Kinga wrzuciła do węgierskiej kopalni.

Kinga, kanonizowana przez papieża Jana Pawła II (wychowanego w Wadowicach niedaleko Krakowa) w 1999 roku, do dziś jest patronką polskich górników.

Nawiasem mówiąc, pobliska kopalnia soli w Bochni również ma legendę o Kingi.

Kopalnia Soli w Wieliczce Kaplica Św. Kingi

W tej kopalni soli znajduje się również imponująco zdobiona Kaplica Królewska. Kaplica, która znajduje się 331 stóp (101 metrów) pod ziemią, ma wymiary 177 stóp (54 metry) x 56 stóp (17 metrów) i 39 stóp (12 metrów) wysokości. To idealne miejsce na ważne wydarzenia, na przykład wesela.

Kopalnia Soli w Wieliczce Pomnik Erazma Baracza

Temperatura pod ziemią w kopalni wynosi 63-64 Fahrenheita lub 17-18 stopni Celsjusza.

Strome schody Kopalni Soli w Wieliczce

Najgłębszy punkt podczas wycieczki znajduje się 449 stóp (137 metrów) pod ziemią.

Komora Głębinowa Kopalni Soli w Wieliczce

Kopalnia przyjęła pierwszych turystów pod koniec XVIII wieku. W tamtych czasach gośćmi nie byli zwykli ludzie, ale szlachta, mężowie stanu i naukowcy.

W tamtych czasach zwiedzanie Wieliczki wyglądało zupełnie inaczej. Następnie zwiedzający schodzili po schodach przy pomocy świec przy akompaniamencie orkiestry złożonej z górników.

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”.Działalność Uzdrowiskowa Kopalni Soli „Wieliczka”.Kopalnia Soli w Wieliczce Czytanie BalkonyRestauracja Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Podstawowe, ale przytulne pomieszczenia Uzdrowiska 135 metrów pod ziemią oferują zdrowy pobyt wypełniony słonym powietrzem.

Komora sypialna Kopalni Soli „Wieliczka”.Kopalnia Soli „Wieliczka” Komora Stajni Gór Wschodnich

Ocena hotelu
hotelirestauracjainfo.pl
Adblock
detector