Nickel Inkubator: nowe rozwiązania IT dla branży handlowo-usługowej

Wirtualne „pudełko" na paragony, aplikacja mobilna i platforma internetowa zarządzająca programami lojalnościowymi oraz system śledzący i analizujący zachowanie konsumentów w punktach sprzedaży to kolejne efekty 2,5-rocznej działalności Nickel Inkubator.

W lipcu i sierpniu br., dzięki projektowi prowadzonemu przez Nickel Technology Park Poznań (NTPP), utworzono trzy innowacyjne spółki z branży IT: GoSell, Lab4motion Solutions oraz nxtData Group. Podpoznański park technologiczny został mniejszościowym udziałowcem każdego z nowo powstałych podmiotów.

Powstałe w lipcu i sierpniu br. w Nickel Inkubator spółki informatyczne GoSell, Lab4motion Solutions oraz nxtData Group to kolejne efekty komercjalizacji pomysłów polskich naukowców i przedsiębiorców. Wszystkie trzy firmy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami IT dla branży handlowo-usługowej. Na prowadzony od marca 2011 r. projekt NTPP pozyskano aż 9,5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Firma GoSell powstała w Poznaniu w lipcu br. W zamian za wkład finansowy w wysokości 750 tys. zł NTPP objął w niej 30% udziałów. Jej pomysłodawcy zamierzają tworzyć i rozwijać rozwiązania technologiczne z obszaru web oraz mobile dla klientów biznesowych, związane z marketingiem lojalnościowym, przy wykorzystaniu procesów Marketing Automation. Efektem działalności GoSell ma być m.in. aplikacja na smartfony i platforma internetowa, które usprawnią komunikację z ostatecznymi odbiorcami produktów bądź usług danej firmy oraz ułatwią zarządzanie programami lojalnościowymi, w tym akcjami promocyjnymi i rabatowymi.

Kolejna z nowych spółek w Nickel Inkubator – nxtData Group, otrzymała wsparcie NTPP w wysokości 300 tys. zł. Powstała pod koniec sierpnia br. firma w ciągu najbliższych 12 miesięcy wprowadzi na polski rynek aplikację Claimee – inteligentne, wirtualne „pudełko" na paragony.

Przygotowujemy unikalny na skalę światową produkt, który w bardzo prosty sposób rozwiąże problemy związane z przechowywaniem paragonów oraz reklamacją wadliwych produktów. - wyjaśnia Jakub Buszyński, CEO nxtData Group – Nasza aplikacja, dzięki innowacyjnej technologii, umożliwia odczytanie wszystkich danych z paragonu oraz zachowanie ich na smartfonie i serwerze, tak aby były dostępne
z każdego z urządzeń użytkownika, w tym także ze strony internetowej. Wystarczy pokazać paragon kamerze smartfona, a po sekundzie zostanie on zeskanowany i skatalogowany w chmurze. Od tej chwili nie trzeba się już martwić, że dowód zakupu nam zginie lub wyblaknie. Claimee pozwoli przeglądać
i przeszukiwać na bieżąco historię zakupów. Dzięki aplikacji będzie można także sprawdzić w każdej chwili, czy dana rzecz jest jeszcze objęta możliwością zwrotu oraz dowiedzieć się, jak skutecznie zareklamować wadliwy towar.

Ostatnia z nowo powstałych firm - Lab4motion Solutions przygotowuje nowatorskie rozwiązanie informatyczne, które pozwoli śledzić i analizować zachowanie ludzi w różnych przestrzeniach: konsumentów w punktach handlowo-usługowych, takich jak np. supermarkety, sklepy spożywcze, sklepy przemysłowe, stacje paliw czy banki, przechodniów w miejscach publicznych czy sportowców podczas różnego rodzaju zawodów. Zebrane w ten sposób dane pozwolą na optymalizację przestrzeni wokół nas, w tym na efektywniejsze zarządzanie przestrzenią handlową oraz optymalizację i pomiar skuteczności działań marketingowych w miejscu sprzedaży, co z kolei przyczyni się m.in. do zwiększenia obrotów danego sklepu czy lokalu usługowego. Wykorzystując rozwiązanie Lab4motion Solutions w przestrzeniach publicznych możliwe będzie stworzenie miejsc przyjaźniejszych ludziom, w większym stopniu dopasowanych do ich naturalnych zachowań. W zamian za wsparcie kapitałowe w wysokości 760 tys. zł NTPP objął w nowym podmiocie 20% udziałów.

Poza nowo powstałymi spółkami w Nickel Inkubator działa już pięć firm. Pierwsza z nich, zlokalizowane w Nickel BioCentrum Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych świadczy kompleksowe usługi laboratoryjne dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Spółka MedVentures pracuje natomiast nad stworzeniem i wprowadzeniem do produkcji unikalnego bioaktywnego opatrunku hydrożelowego III generacji. Trzeci z podmiotów – Centrum Edukacji Bio-Medycznej to centrum kompetencji, którego działania koncentrują się na transferze technologii, rozwoju projektów badawczych oraz prowadzeniu szkoleń. Kolejna firma - VTS Project opracowuje innowacyjny system telekomunikacyjno-informatyczny dedykowany polskiej branży transportu drogowego. Natomiast technologie rzeczywistości rozszerzonej to obszar zainteresowań 3R Studio Mobile, piątej spółki powstałej w ramach projektu NTPP.

 altalt alt

 

 

alt

 

 alt

 altalt

 

.